Tänapäeva kiire elutempo on avaldanud mõju paljude inimeste unerežiimile. Kui Sa tunned, et Sinu päevane unenorm on vähenenud, siis ära muretse, Sa pole ainus – hiljutise uuringu kohaselt tunnistab 60% ameeriklasi vanuses 13-64 eluaastat, et neil on pea igal öösel unega probleeme. Esmapilgul võib unehäirete ja ülekaalu sidumine ebaloomulikuna tunduda, kuid kas unepuudus põhjustab kaalutõusu?
Organism on sõltuv ööpäevasest rütmist
Tervisliku kehakaalu eelduseks on mitmed füsioloogilised, psühholoogilised ja sotsiaalsed tegurid. Uuringud on näidanud, et üheks selliseks teguriks on ka piisav öine uni. On tuvastatud seosed une kestvuse, ööpäevaste rütmide ja ainevahetuse vahel. Inimese ainevahetuslik tasakaal on kohandunud päevavalguse ja pimeduse vaheldumisega, kehale on vajalikud puhke- ja ärkveloleku perioodid vastavalt sellele rütmile.
Tegemist on organismi ööpäevaste rütmidega, mida kontrollitakse kehasiseste süsteemide poolt. Keskne roll on siin hüpotaalamusel – aju piirkonnal, mille närvirakud edastavad valguse ja pimeduse rütmilise vaheldumise informatsiooni teistele aju osadele ja perifeersetele organitele. Sarnaseid süsteeme on leitud veel maksast, soolestikust ja rasvkoest. Need reguleerivad rakkude ja kogu organismi talitlust, kontrollivad paljusid keha füsioloogilisi funktsioone, s.h. une-ärkveloleku tsüklit, hormonaalset tasakaalu, toitumiskäitumist ja energia tootmist.
Bioloogiliste rütmide ja une-ärkveloleku tsükli häirumist peetakse paljude terviseprobleemide riskifaktoriks, sealhulgas ka rasvumine ja südame-vereringesüsteemi haigused.
Unepuuduse ja kehamassiindeksi vahel on selge seos
Uus-Meremaal Otago ülikoolis uuriti kahesaja 3-7 aastase lapse unerežiimi, võrreldes magatud tundide arvu laste kehamassiindeksiga.
Tulemustest selgus, et lastel vanuses 3-5 eluaastat tähendab iga magamise jaoks kulunud lisatund kehamassiindeksi vähenemist 48 punkti võrra; 7-aastaste laste puhul vähendas lisatund aga ülekaalu tõenäosust 40 punkti võrra. Isegi arvestades segavaid faktoreid, on uuringu lõpptulemus – unetuse ja ülekaalu vaheline seos laste seas – pädev. Uurijad seletavad kehamassiindeksi erisusi just suurenenud rasvamassiga kehas.
Täiskasvanute seas läbi viidud sarnased uuringud on jõudnud samadele järeldustele. Winsconsini uneuuringu kohaselt seostub vähene uni – 5 tundi või veelgi vähem – ca 15% madalama leptiini- ja kõrgema greliinitasemega. Muutused nende hormoonide tasemetes põhjustavad tõenäoliselt söögiisu suurenemist, mis on üheks selgituseks seosele vähese une ja kehakaalu tõusu vahel.
Korralik uni võimaldab paremini rasvu põletada
Chicago ülikooli ning Wisconsin-Madisoni ülikooli teadlaste ühine uuring tõestas, et sõltumata kaalujälgijate dieedist või treeningharjumustest, kaotavad parema unega kaalujälgijad rohkem kilosid.
Uuringus jaotati ülekaalulised või rasvunud inimesed kahte gruppi: esimesse kuulusid igapäevaselt vähemalt 5,5 tundi magada saanud ning teise need, kes veetsid oma unenägude seltsis vähemalt 8,5 tundi. Mõlema grupi päevamenüü ning treeningplaan olid kahe päeva jooksul identsed, kuid sellest hoolimata kaotasid pikema unega kaalujälgijad 50% rohkem rasvu.
Väiksemad uuringud on püüdnud leida sellele nähtusele selgitust, kuid siiani pole tulemused lõplike järelduste tegemiseks piisavad. Üks on aga kindel – kes soovib kaalust alla võtta, see peab hea une seadma endale prioriteediks.
Soovitusi sügavamaks uneks
- Ära jäta toidukordi vahele, et veresuhkru tase püsiks päeval stabiilsem
- Proovi mitte liialdada süsivesikutega (eelista aeglaselt imenduvaid) ning pea oluliseks B-grupi vitamiinide tarbimist – ka need on abiks veresuhkru tasakaalustamisel
- Ära kasuta tunni jooksul enne magamaminekut tehnoloogilisi seadmeid – kunstlik valgus muudab meid valvsaks ja nihutab unevajaduse hilisemaks
- Väldi enne magamaminemist kofeiini ja nikotiini tarbimist
- Ära söö ega joo enne magamaminekut
- Väldi lõunauinaku tegemist peale kella kolme pärastlõunal
- Õhuta tube enne voodisse minekut
- Tee üks kuum vann enne magamaminemist
- Harrasta regulaatselt trennitegemist
- Planeeri oma aega ja proovi luua enda jaoks korrapärane magamisgraafik
Allikad: caloriecount.about.com
Erle Jõema, “Vähese une ja kehakaalu seosed”
Aire Kängsep
Dr Simeonsi dieedi konsultant ja toitumisnõustaja
+372 5303 84 88
Telli Dr Simeonsi dieedipakett siit