Inimese kaalunumber tõuseb siis, kui ta ei arvesta oma ainevahetuse ning igapäevase kalorivajadusega. Tihti antakse järele impulsiivsetele isudele, mis millegi ajel tekivad ja tuntakse hiljem süümepiinu söödud suure toidukoguse üle. Kui otsid lahendust, kuidas toime tulla söömissööstudega, siis oleme Sulle koondanud mõningaid nippe, mis Sulle abiks võiksid olla.
1. Söö tervislikke asju, näiteks tooreid juurikaid.
Kui tekib söömissööst, eelista tervislikku. Juurvilju ei jaksa keegi lõpmatuseni süüa, seega ka Sinu söömissööstud vähenevad.
2. Proovi välja selgitada, milliste emotsioonide tulemusena isud tekivad.
Söömistung ei teki tühja koha pealt, vaid on tihti meie enda tundepuhangute resultaat – leia põhjus ning sellele lahendus!
3. Tuvasta toidud, mis põhjustavad liigsöömise.
Näiteks pähklid või õunad võivad hoopis olla põhjuseks, sest tekitavad isu teiste toitude järele.
4. Jälgi, kas söömissööstud tekivad teatud kellaaegadel, mil Sul on ennast raske kontrollida.
Sellisel juhul proovi nendel aegadel mitte viibida kohtades, kus Sind ümbritsevad ahvatlused. Näiteks mine jalutama, raamatukokku vms.
5. Tee vahet näljal ja isul.
Kui on tõelpoolest nälg, siis suudad veel pool tundi kannatada. Kui on aga isu või tung süüa, siis pead saama seda KOHE. Tänu teadmisele, millal on tegemist näljaga ja millal võimaliku söömissööstuga, on viimast võimalik ka kergem ära hoida (näiteks joo suur klaas vett, mine välja jalutama, helista sõbrale jne).
6. Ära teadlikult osta koju snäkke.
Nii pead alati vaeva nägema ja poodi minema, kui midagi näksida soovid. Siis ei tundu aga söömine enam üldse nii ahvatlev ja mõnikord jõuab mõistus enne “koju“ tulla.
7. Leia enda jaoks toimiv toitumisplaan.
Menüü peab rahuldama Sind igas mõttes ja söögikord peab jätma Sulle täiskõhutunde, vastasel juhul tahad veel midagi ja lõpetad söömissööstudega.
8. Sõlmi toiduga rahu.
Lõpeta toitude sildistamine „headeks“ ja „halbadeks“, sest keelatud vili on alati magus. Luba endal süüa kõike, mida hing ihaldab, aga tuleta endale alati meelde, kuidas üks või teine toiduaine Sulle mõjub. Langeta otsuseid enda enesetunde põhjal.
9. Muutu oma probleemi suhtes avameelsemaks.
Rääkimine aitab. Jaga oma muret inimesega, keda usaldad. See võib küll esialgu ebamugav olla, kuid seeläbi teadvustad ka endale oma probleemi paremini ning ei jää üksi, vaid on olemas keegi, kellele toetuda, kui raske.
10. Sisenda endale, et mitte kunagi ei ole hilja õgimishoogu peatada.
Pole oluline, kas oled söönud 100 või 1000 kilokalorit – kui sel hetkel lõpetad õgimise, oled võitja! Samuti saab alati tehtut nii-öelda heastada, kui sööd järgmisel toidukorral vähem või lähed trenni. Selleks ei tohi oodata järgmist päeva, vaid muuta oma tegevust otsekohe, selsamal momendil. Tasakaal on võti.
11. Unusta minevik ja keskendu olevikule ning tulevikule.
Kui mingil hetkel Sa ei suutnud end kontrollida, siis ei tasu end selles järjepanu süüdistada ning sellele keskenduda. Enda haletsemine ei paranda olukorda.
12. Kaalu ennast iga päev.
Hoia oma kaalul igapäevaselt silma peal. Siis saad kaalukõikumistega ka kiiremini tegeleda ning sööstude tagajärgi paremini kontrolli all hoida.
13. Mõtle läbi, mida Sa päeva jooksul sööd.
Kanna hoolt, et Sinu toitumine oleks mitmekülgne ja et Sinu rakud ei jääks nälga. Ka sellest, et keha ei saa piisavalt vajalikke toitaineid, võib tekkida söömissööst.
14. Ole endaga sõber ja austa ennast.
Pea meeles, et söömissööstu enda ellu mittelubamine on vaid Sinu enda kätes.
Aire Kängsep
Dr Simeonsi dieedi konsultant ja toitumisnõustaja
+372 5303 84 88
Telli Dr Simeonsi dieedipakett siit