Pimeda aja saabudes on järjest olulisem, et organism saaks vajalikul hulgal päikesepaiste vitamiini D. Anname Sulle ülevaate, mis D-vitamiin on, milliste sümptomite järgi saad aru, et Su kehal on D-vitamiinist puudus. Räägime, milline on vajalik D-vitamiini tase kehas ja kuidas toidust saada D-vitamiini.
Mis on D-vitamiin?
D-vitamiin on rohkem hormoon kui vitamiin. See oksüdeeritakse maksas ja edasi neerus hormooniks, mis reeguleerib kaltsiumi ja fosfori ainevahetust. D-vitamiin on aine, millel on suurema osa kudede ja rakkude jaoks toetav ja parandav toime. Ainult luudele pole vaja D-vitamiini, kõigele muule inimese kehas on seda vaja.
D-vitamiini on kahte erinevat sorti – D2-vitamiin ja D3-vitamiin. Neist esimene on sünteetiline, mida kasutada ei tohi, ent teine looduslik ning aitab palju paremini rakku transportida kõiki teisi vitamiine ja mineraale. Näiteks kui inimesel on madal hemoglobiin, siis see on tihti nii just sellepärast, et organismil on D-vitamiini puudus.
D-vitamiin mängib olulist rolli ebanormaalsete rakkude hävitamise protsessis. Samuti on abiks näiteks vähirakkude muutmisel normaalseks rakuks. D-vitamiin tugevdab immuunsust ja stimuleerib kehal kaltsiumi imendumist ning aitab kehal kaltsiumi tarvitada.
Oluline! Meie kliimavöötmes sünteesub D3-vitamiin läbi naha vaid juunis, juulis ja augustis. Muudel kuudel mitte, isegi kui maikuus peaks juba 30-kraadine kuumus olema. Seetõttu on D-vitamiini lisaks tarvitamine väga oluline.
Kuidas aru saada, et Sul on D-vitamiini vaegus?
Paljud tänapäevaste tõbede sümptomid on D-vitamiini defitsiidi sümptomid: lihaste nõrkus, raskustunne jalgades, krooniline lihaste ja/või luude valulikkus, kurnatus või kergesti väsimine, sagedased infektsioonid, depressioon.
- D-vitamiini puudus võib olla kõigil, kellel on ebaselgetel põhjustel lihase-, liigese ja luuvalud, fibromüalgia, müalgia või kroonilise väsimuse sündroom, krooniline valu, k.a. migreenivalu.
- D-vitamiini puudust seostatakse I tüübi diabeedi arenguga (kõhunäärme probleemid!), Sclerosis Multiplexi, depressiooni, talvemasenduse, jt vaimsete probleemidega.
- Nagu terves kehas, nii on ka ajus D-vitamiini retseptorid. D-vitamiini puudusel esineb õppimise ja mäluga seotud probleeme, tekivad autismiga sarnased sümptomid (aeg-ajalt sulgumine oma ruumi, ei taha suhelda).
Milline peaks olema D-vitamiini tase veres?
D – vitamiini normiks peetakse Eestis verepildis 50 – 250 nmol/l ning puuduseks alla 80 nmol/l. Inimene ei jää viirusnakkustesse kui tal on verepildis umbes 100 nmol/l või rohkem. Soovitatav tase võiks siiski olla 130 – 150 nmol/l. Mürgistuseks loetakse verepildis üle 375 nmol/l, see on väga ohtlik elule!
Haigust põdeval inimesel on D-vitamiini tase organismis väga väike ning siinkohal väikesed kogused ei aita kuidagi. Haigus põhjustab kehas veelgi madalama D – vitamiini taseme. Kindlasti tasub igapäevaselt võtta soovitatav kogus D3-vitamiini, sest siis väheneb võimalus haigestuda!
Soovitatav D3-vitamiini manustamine:
Päevane lisaannus 1000 IU (25 mikrogrammi e mcg – jälgi tootepakenditel märgistust IU-de kohta!) D3 –vitamiini on soovituslik kõigile täiskasvanutele novembrist märtsini, soovitatakse ka 2000 IU päevas. D-vitamiini vaeguse puhul aga soovitatakse depoode täitmiseks 8 nädalat tarbida vähemalt 5000 IU päevas. Kindlasti tuleb siis teha ka vereanalüüs!
Oma kogemusest rääkides, siis sõin eelmisel talvel 2 kuud järjest 10 000 IU päevas ja enesetunne oli väga hea – viirusnakkused ei jäänud tõesti külge!
Kuidas saada toidust D-vitamiini?
Toidust D-vitamiini praktiliselt ei saa. Valikuvariante on vähe: tursamaksaõli, külmaveekalad (makrell, heeringas, lõhe), või, munakollane, maks, piim. Aedviljad on D-vitamiini poolest vaesed, kuid parimad nendest on tumerohelised lehtköögiviljad.
NB! Neist toiduainetest saab ainult väikese profülaktilise koguse ja olenemata sellest on endiselt organismis puudus D-vitamiinist! Ei ole võimalik süüa niipalju kala, muna või seeni, et saada vajalikku kogust D-vitamiini.
Raamatus “D-vitamiini revolutsioon” on öedud, et D-vitamiini mõju on nii keeruline, et me ei tea ühegi haiguse tegelikku seisu enne kui oleme kõrvaldanud D-vitamiini vaeguse.
Aire Kängsep
Dr Simeonsi dieedi konsultant ja toitumisnõustaja
+372 5303 84 88
Telli Dr Simeonsi dieedipakett siit