Seleen on oluline antioksüdant, kaitstes rakke vabade radikaalide kahjustuste eest, aidates sellega vähendada vähki ja südamehaigustesse haigestumise riski. Seleen osaleb normaalse arengu, kasvu ja ainevahetuse protsessides. Seleenipuudus nõrgestab immuunsüsteemi ja võib võimendada mitmetest teistest teguritest tingitud haiguslike seisundite väljakujunemist.

Seleen avastati 19. sajandi alguses ühe Rootsi keemiku poolt, kes pani sellele mikroelemendile nime selene, mis tähendab kreeka keeles kuud. 90ndate keskpaigas selgus Ameerika meditsiiniühingu ajakirjas avaldatud uuringust, et seleen kaitseb meid paljude ohtlike haiguste eest ning vastutab organismi eri osades toimuvate protsesside toimimise eest. Onkoloogiliste haiguste statistikat uurides selgus pooljuhuslikult ka seleeni antioksüdantide toimet toetav roll meie kehas. Seleeni loetakse nooruse mikroelemendiks, mis annab tagasi jõu ja pikendab elu.

Seleeni on vaja:

  • immuunsüsteemi tugevdamiseks,
  • kilpnäärme hormoonide normaalseks tekkeks,
  • rakkudes toimiva antioksüdantse ensüümi koostiskomponendiks, osaledes seeläbi rakkude talitluse kaitses ebasoodsate faktorite vastu, sh enneaegne vananemine.

Seleeni raviomadused

Nakkused – seleen suurendab nakkustega võitlevate vere valgeliblede moodustumist, parandades nii immuunsüsteemi toimimisest.

Menopaus – seleenirikkad toidud ja seleeniga toidulisandid leevendavad menopausi sümptomeid, muu hulgas ka kuumahooge.

Juuksed, nahk ja küüned – seleen parandab juuste, naha ja küünte seisundit, aitab vähendada peanaha ketendamist ja säilitab nahaelastsust. Arvatakse, et seleen aitab aknest paraneda.

Artriit – põletikku vähendav seleen on kasulik artriidi ravis.

Viljatus – seleen on seotud mehe sugutungiga ja seda on vaja sperma moodustumiseks. Uurimistulemused näitavad, et täiendav seleeni võtmine suurendab mehe madala viljakuse korral viljastumise võimalust.

Raskmetallide mürgitus – seleen likvideerib organismis tekkiva ohtliku olukorra, kui sinna satuvad kahjulikud metallid nagu plii, plaatina ja elavhõbe.

Kilpnäärme põletik – kilpnäärmes sisaldub  mineraalidest ühe grammi koe kohta kõige rohkem just seleeni. Seleeni tase kehas sõltub elukeskkonnast ja toitumisest, geograafilisest piirkonnast ja mulla koostisest. Kilpnäärmes on seleen vajalik antioksüdantsete funktsioonide täitmiseks ja kilpnäärmehormoonide metabolismiks.

Kilpnäärme haiguste osas on seleeni tarbimist seostatud just autoimmuunsete häirete puhul. Kirjandus viitab sellele, et autoimmuunse türeoidiidiga patsientidel seleeni täiendav manustamine on seotud kilpnäärme peroksüdaasi (AT-TPO) antikehade taseme languse, kilpnäärme ultraheli omaduste paranemise ja elukvaliteedi paranemisega. Seleeni lisamine Gravesi orbitopaatias on seotud elukvaliteedi ja silmadega seonduva paranemisega, samuti silmahaiguste edasilükatud progresseerumisega. Seleeni orgaaniline vorm (selenometioniin) näib andvat paremaid tulemusi (imenduvus üle 90%) kui anorgaanlised vormid (seleniidid, selenitid ja selenaadid – imenduvus mitte rohkem kui 50% ning mis võivad inimesele olla ka toksilised).

Kilpnäärmehaiguste ennetamise ja üldise tervise säilitamise eeltingimus on seleeni kontsentratsiooni säilitamine kehas. Täiendamine orgaanilise vormiga on tõhusam ja autoimmuunse türeoidiidiga patsientidel näib olevat immunoloogiliste mehhanismide eeliseid. Seleeni lisamine osutus kliiniliselt kasulikuks kerge või mõõduka Gravesi orbitopaatiaga patsientidel.

Soovituslik päevane tarbimiskogus on 50–60 µg 

Kuigi seleen kuulub mikrotoitainete hulka ja me vajame seda oma menüüs ainult väga väikestes kogustes, on see ometi igapäevaselt hädavajalik meie kilpnäärme normaalseks talitluseks. Täiskasvanu vajab 50-60 µg seleeni päevas. Taimsete toiduainete puhul määrab nende seleenisisalduse suures osas pinnase seleenisisaldus, mis aga varieerub oluliselt maailma erinevates piirkondades. Seepärast on oluline teada, millised toiduained on seleeni allikateks millistes piirkondades.

Väga kõrge vere seleenisisaldus (üle 100 µg/dl) võib esile kutsuda selenoosi. Seleenimürgistused võivad tekkida piirkonnas, kus on suured seleeniühendite kogused keskkonnas kas tänu tööstusele või õnnetustele. Saastumata toitu süües ei ole võimalik tarbida organismile kahjulikus koguses seleeni.

Parimateks seleeni allikateks on parapähkel, maks, kalad ja mereannid, päevalilleseemned, liha, piimatooted, puu- ja köögiviljad.

Vajaliku päevase tarbimiskoguse saab kätte:

  • 25 g keedetud neerudest;
  • 25 g parapähklitest;
  • 70 g hautatud maksast;
  • 80 g keedetud vähist;
  • 110 g päevalilleseemnetest.

Seleenipuudusest võivad märku anda:

  • madal immuunsus;
  • kõrge vererõhk;
  • pigmendilaigud ja enneaegne kortsude teke;
  • juuste väljalangemine;
  • viljatus;
  • läätsekae;
  • kõõm.

Eestlastel on seleeni vähe

Eestis tehti seleeniuuringuid viimati aastatel 2006–2008. Selle käigus uuriti 392 Tallinna, Pärnu- ja Järvamaa, Põlva- ning Raplamaa elanikku. Uuringu tulemusel selgus, et Eesti elanike veres on seleeni keskmiselt 65 mikrogrammi liitri kohta (μg/l). Vajalikuks peetakse aga 80–120 μg/l. Vaid 15%-l uuritutest oli seleeni tase normis, st kõrgem kui 80 μg/l.  Et Eesti muld on seleenivaene, ei saa me taimedest vajalikku kogust seleeni, mida kinnitas ka uuring, kus võrreldi seleeni sisaldust toitudes teiste riikidega ja selgus, et Eestis toiduained sisaldavad kordades vähem seleeni. Soomes tuldi samale järeldusele paarkümmend aastat tagasi, seal hakati 1980ndatel seleeni lisama põlluväetistele. Samalaadse otsuse Eesti kohta saab teha vaid riik. Keskmisest veelgi vähem seleeni on veres suitsetajatel, üle 70-aastastel, südame-veresoonkonna haiguste põdejatel ja üliõpilastel.

Seleeni defitsiiti põhjustavad lisaks: 

  • Alkohol
  • Suitsetamine
  • Palju ravimid
  • Rafineeritud toitainete tarbimine
  • Liialdamine kondiitritoodetega
  • Gaseeritud jookidega

Defitsiidiga kaasnevad geneetilise haiguste tekkimine, häired kilpnäärmetöös, maksa ja pankrease töö aktiivsuse langus, soodumuste tekkimine düsbakerioosi, suhkruhaiguse, katarakti, hajutatud skleroosi ja paljude teiste haiguste arenguks.

Kasutatud materjal: Tervise Arengu Instituut, Ecosh.ee

Kui Sa tunned, et ei saa pidevas võitluses kehakaaluga hakkama, tahad parandada tervist ning soovid oma kehale anda uue hingamise, võta ühendust meie konsultantidega, kes aitavad Sul koos Dr Simeonsi dieediprogrammiga 40 päeva jooksul alandada kehakaalu 8-15kg.

Aire Kängsep
Dr Simeonsi dieedi peakonsultant
+372 5303 84 88

Telli Dr Simeonsi dieedipakett siit