Õun on juba ammusest ajast kõigile tuntud tervislik puuvili. Meie esivanemad on seda kasutanud nii külmetushaiguste kui seedeprobleemide ravil. Õuna eelis teiste puuviljade ees on just hea säilivus. See on ainus puuvili, mis võib säilida talve läbi, ilma et tema lõhna- ja maitsenüansid ning eriti karastav hapete-suhkru vahekord eriliselt muutuks.

 

Mis on õuna kasulikud mõjud tervisele?

 • Õun ennetab südamehaiguseid
  Kuigi õun ei sisalda väga palju seedimiseks vajalikke kiudaineid, muutuvad need kiudained koos teiste õunas sisalduvate toitainetega tervisele kasulikuks koosluseks. See on ennekõike oluline lipiidide ehk rasvade koostisosade sisalduse reguleerimiseks ja alandamiseks veres, ennetades südamehaigusi ning mõjudes hästi südame-veresoonkonnale.

 • Lihaste toonuseks ja naha tervise heaks
  Õunas leidub pea kõiki toitained, mineraalaineid ja vitamiine. Õun sisaldab ka palju kaaliumi, mida on ennekõike vaja lihaste, sealhulgas südamelihase tööks. Samuti reguleerib kaalium vee hulka kudedes, aitab normis hoida vererõhku, stimuleerib mürgiste ülejääkide eraldumist ning mõjub hästi naha tervisele.

 • Aitab normaliseerida veresuhkrut
  Õunas leidub hulgaliselt fütotoitaineid, mis omavad positiivset efekti tervisele. Fütotoitained aitavad reguleerida näiteks organismi veresuhkru taset ning nende mõju organismile seostatakse ka vähivastase ning südame-veresoonkonnahaigusi ennetava toimega. Uuringud tõestavad, et inimestel, kes tarbivad enam puu- ja köögivilju, on väiksem risk vähi ja südame-veresoonkonnahaiguste tekkeks.

 • Seemned sisaldavad joodi
  Õunaseemned sisaldavad joodi, nii et inimesi, kes armastavad neid närida, ei ähvarda joodi defitsiit. Kuid seemnetes on ka mürgist sinihapet, seetõttu on ohutu päevas ära süüa kuni 4 seemet.

 • Võitleb kaalutõusu vastu
  Üks õun päevas hoiab kaalutõusu ära, tõdeb Pennsylvania ülikoolis läbi viidud uurimus. Teadlased märkasid, et need, kes sõid õuna vahepalaks enne peamist söögikorda, sõid vähem kaloreid kui need, kes vahepalaks võtsid midagi muud. Teadlaste arvates on selle põhjuseks õunte kiudaineterikkus. Seedimishäirete ja kõhukinnisuse korral soodustab enne lõunasööki söödud õun defektsiooni, sest õunad reguleerivad bakterite paljunemist sooltes.

 • Õun asendab kohvi
  Õuna söömine annab palju rohkem energiat kui kohv, kuna puuviljades esinev kompleks suhkrutest ja kiudainetest annab sulle kestvama ja püsivama energiasööstu.

 • Aitab ennetada migreeni
  Kui tundemärgid viitavad peavalule, tuleb kohe süüa mõned õunad, et migreeni ennetada.

 • Õun on hammastele kasulik
  Ka hammastele on õunasöömine kasulik. Õuna närimine puhastab hästi hambavahesid.

 • Soodustab head und
  Unehäirete korral tuleb õhtul süüa üks koorimata õun. Õuna und soodustav toime avaldub veresuhkru korrapärases jaotuses öö jooksul.

 • Aitab vererõhku normaliseerida
  Neile, kel on kõrge vererõhk, soovitatakse igal hommikul tühja kõhuga ühe õuna süüa, sest õun uhub kehast ülearuse keedusoola ja vee ning mõjub vererõhku alandavalt.

Kui Sa tunned, et ei saa pidevas võitluses kehakaaluga hakkama, tahad parandada tervist ning soovid oma kehale anda uue hingamise, võta ühendust meie konsultantidega, kes aitavad Sul koos Dr Simeonsi dieediprogrammiga 40 päeva jooksul alandada kehakaalu 8-15kg.

 

Aire Kängsep
Dr Simeonsi dieedi konsultant ja toitumisnõustaja
+372 5303 84 88

Telli Dr Simeonsi dieedipakett siit