Kuidas saavutada normaalkaal tervislikult?

“Normaalkaalu poole püüdlemine ja selle hoidmine peaks olema iga inimese südamesoov, mitte ajutine trend. Ebatervisliku kehakaaluga kaasnevad terviseriskid on lihtsalt sedavõrd suured, mõjutades peaaegu kõiki kehaosi.” Kuidas alustada ning sihikindlalt tulemusi saavutada, räägib Dr Simeonsi dieedi peakonsultant ja toitumisnõustaja Aire Kängsep

Tee selgeks hetkeolukord

Ülekaalulisus ja rasvumine on Eesti ühiskonnas muutunud suuremaks terviseriskiks kui alkohol. “Tervise Arengu Instituudi 2020. aasta uuringu andmetel 31,1% inimestest on kehamassiindeksi järgi ülekaalulised ning 20,5% rasvunud. Rasvunute osakaalult on Eesti Euroopa statistikas kolmandal kohal Malta ja Läti järel,” viitab Aire Kängsep. Muret tekitab ka teadmine, et ülekaaluliste laste hulk on paarikümne aastaga kolmekordistunud.

“Vastutuse võtmine oma tervisliku seisundi eest on esimene samm. Kas jääda valiku juurde olla teadmatuses või astuda kaalule ja kontrollida veebikalkulaatori abil oma kehamassiindeksit?” suunab toitumisnõustaja mõtisklema. Võimalikuks ülekaalu näitajaks on ka vööümbermõõt, mis peaks naistel jääma alla 88cm ja meestel alla 102cm.

Leia endale sobiv meetod

“Tavatingimustes on abi juba sellest, kui inimene viib end kurssi oma organismi jaoks vajaliku päevakaloraažiga, vähendab seda umbes 300 kcal võrra ja suurendab kehalise aktiivsusega kulutatut 200 kcal võrra. Olulist rolli mängib järje hoidmisel toitumispäeviku pidamine,” soovitab Kängsep, rõhutades, et silma järgi hinnates kipub olukord käest minema.

Iseseisvalt tegutsedes on parim aeglaselt kaalu langetada, et kaalukadu ei toimuks lihasmassi arvelt. “Optimaalseks peetakse 0,5 – 0,7kg nädalas. Kui on soov kasutada efektiivsemaid meetodeid keha puhastamiseks nagu Dr Simeonsi dieet või veepaast, siis nende puhul tasub põhjalikumalt nüansse uurida. Kui ülekaalulisusega on tekkinud mitmeid kaasuvaid terviseprobleeme, tuleks enne dieediringi alustamist hinnata koos raviarsti või dieedinõustajaga lahenduse kasutamise näidustust ja personaalset sobivust,” sõnab peakonsultant.

2021. aastal viis 40-aastase kogemusega arst-dietoloog Natalia Trofimova läbi põhjaliku terviseuuringu, milles analüüsiti Dr Simeonsi dieedi kaalulangetajate tervisenäitajaid dieedi läbimise jooksul Synlabi laboratoorse uuringu, ultraheliuuringu, kehakoostise analüsaatori ja EEK2 emotsionaalse seisundi hinnangu abil. “Ülevaade on kodulehel täies mahus kättesaadav ja väga kasulik materjal tervisespetsialistidele hindamaks, kas programmi läbimine patsiendile sobib,” suunab Kängsep kaalulangetuse planeerijaid ka terviseuuringut arstile tutvustama.

“Dr Simeonsi dieedi puhul saame küll öelda, et esineb väga vähe vastunäidustusi, ent sõltuvalt inimese tervislikust seisundist võib tekkida vajadus programmi personaliseerida. Seda aitab teha igal kaalulangetajal isiklik dieedikonsultant.” Ei ole ühtegi meetodit, mis sobiks kõigile 100%, seega eeltöö tegemisel ja alternatiivide kaalumisel on oma osa protsessis.

Koostöö spetsialistiga on kindel valik

“Üksi lisakilodest vabanemise teekonna alustamine on kindlasti paljude jaoks hirmutav. Kaalunumbri langemisel sik-sakitamine ja ajutised tagasilöögid on selle normaalne osa, mida ei peaks kartma,” julgustab toitumisnõustaja. Oluline on iseendasse suhtuda sõbralikult ja hoida positiivset meelt. Kuna tegemist on emotsionaalse protsessiga, on õigel teel püsimiseks vajalik tugi lähedastelt.

“10-aastase kaalulangetajate nõustamise kogemuse põhjal saan kinnitada, et edukamad on need, kes teevad koostööd spetsialistiga. Olgu see kutsestandardiga toitumisnõustaja, dietoloog või dieedikonsultant – kui on kindel tagala, kelle poole küsimuste või ootamatute olukordade tekkides pöörduda, on protsessi poolelijätmise tõenäosus kordades väiksem,” sõnab Aire.

Spetsialisti roll ei piirdu vaid menüü koostamisega, sest kaalulangetajal on vaja mõista ka korrektuuride vajalikkust. “Kui inimene saab aru, miks tuleb midagi teha, on plaani ellu viia ka oluliselt lihtsam. See on huvitav õppimise protsess, kus tekib oskus kuulata oma keha ja kogeda organismi jaoks sõbralikematest valikutest tulenevat kasu. Suurem elurõõm ja üldine teotahe on ju igaühe südamesoov!”

Harjumuste püsiv muutmine on vajalik

Soovkaalu saavutamisse ei saa suhtuda aga lõpliku sihtpunktina. “Pikaajaliste muudatuste tegemine toitumise ja kehalise aktiivsuse harjumustes on ainus viis, et tulemus ka püsiks. Kui naaseda eelnenud menüü juurde, siis see, mis varasemalt kaalunumbrit tõstis, teeb seda ka edaspidi,” kinnitab peakonsultant tasakaalustatud toitumise ja aktiivse eluviisi vajalikkust.

“Dr Simeonsi dieedi meeskonnas peame väga oluliseks klientidele vajalike teadmiste jagamist, et ka tavaelus teadlikke valikuid teha. Igapäevaselt peaks inimene toidulaualt saama vajalikud vitamiinid, mineraal- ja kiudained. Menüüs tuleb lähtuda sellest, et oleks esindatud täisteratooted, köögiviljad, puuviljad, piimatooted, toidugrupp kala-linnuliha-muna-liha ja toidugrupp seemned-rasvad-pähklid-õliviljad. Suhkrurohked ja soolased näksid, magusjoogid ja alkohol võiks olla harv nähtus.”

Tervislikuma lõuna- ja õhtusöögi komplekteerimiseks soovitab toitumisnõustaja taldrikureeglit. “Kuumtöödeldud köögiviljad või salatid peaksid moodustama taldrikust pool, põhitoit kala või liha veerandi ning veerandi ka lisand, näiteks riis, tatar või kartul. Hea ja lihtne nipp, mis aitab menüü muuta mitmekesisemaks.”


Dr Simeonsi dieet on mitmete tuntud inimeste kaalulangetuse saladus!

“Kaalulangetus polnud hull katsumus, vaid kulges igas mõttes lihtsalt – isegi näljatunnet ei esinenud. Pole hunnikut toiduaineid ja retsepte, vaid kindel valik ja reeglid, mis meelde jäävad. Uus eluviis on mõjunud suurepäraselt ja tohutult energiat juurde toonud, nüüd on eesmärk saavutatut hoida tervislikemate harjumuste abil. Õunapäev on kindlasti hea nipp ka edaspidi.”

Anneli Lahe, -20kg

“Eks iga inimene on erinev – ühele on lihtne, teisele raskem ja peab rohkem vaeva nägema, ent dieet on absoluutselt teostatav ja kuna minule sobis ideaalselt, siis julgen soovitada. Suureks abiks eesmärgi saavutamisel on isiklik konsultant, kelle poole saab alati pöörduda.”

Monika Tuvi, -14kg

“Ma ei uskunud dieedipaketti tellides, et kaalu on võimalik langetada näljatundeta – pidasin seda pigem müügitrikiks. Kuid see vastab 100% tõele ja tegelikkuses on kogu kaalulangetuse teekond olnud äärmiselt kena kogemus. Esimesest nädalast alates oli enesetunne suurepärane ja tervislikemate harjumuste toel püsib tulemus kenasti.”

Eeva Helme, -18kg

“Olen oma kogemuse põhjal Dr Simeonsi dieeti soovitanud mitmetele tuttavatele. Programmiga alustamiseks peab end psühholoogiliselt ette valmistama ja leppima mõttega, et paljudest lemmikroogadest tuleb loobuda. Kindlasti nõuab selle läbimine tahtejõudu ja stabiilsust, kuid kui kõike õigesti teha, saavutab väga kiiresti hea enesetunde ja parema tervise.”

Tiina Jantson, -10kg


Mis on Dr Simeonsi dieet?

Dr Simeonsi dieet on kiire, lihtne ja ohutu kaalulangetuse meetod, mis on mõeldud eelkõige ülekaalulistele ja rasvunud inimestele lisakilode kaotamiseks varurasvade arvelt. Programmiga on võimalik kaotada 40 päevaga 8-15kg. Lühema 23-päevase perioodiga kaob keskmiselt vähemalt 5kg. Igale inimesele on dieedi ajal määratud isiklik konsultant, kes aitab kohandada dieediprotsessi vastavalt kliendi tervislikule olukorrale, veendudes et ei esine vastunäidustusi. Vajadusel on kliendile terviseküsimustes toeks 40-aastase kogemusega arst-dietoloog dr Natalia Trofimova.

Dr Simeonsi dieedi ajal on päevane toidukogus 1-1,5kg ehk täiskõhutunne on tagatud ja tänu vajalikele toitainetele ei esine reeglistikku järgides näljatunnet. Kaalulangetuse etapis saab keha taldrikult sööduna ja lisaks oma varurasvadest kombineerituna päevas 2000-4500kcal sõltuvalt algkaalust. Kaalulangetuse tempo sõltub personaalsest ainevahetusest, tervislikust, füüsilisest ja psühhilisest üldseisundist. 

Lubatud toiduainete valik on piiratud, ent selles leidub suurel hulgal köögivilju, erinevaid valguallikaid, näkileibu ning puuvilju ja marju. Dieedi läbimine ei nõua täiendavat füüsilist koormust ning kaalunumbri hoidmiseks annab parimad eeldused kaalulangetuse järgne stabiliseerimise etapp. Tasakaalustatud toitumise põhimõtete omaks võtmine on kindlasti pikas perspektiivis oluline, seetõttu saab iga kaalulangetaja ka vajalikud teadmised peale dieeti oma tavaellu kaasa.

Rahulolugarantii! Reeglitejärgsel tegutsemisel toimib Dr Simeonsi dieet väga hästi. Kui leiad 14 päeva jooksul, et meetod personaalselt ei sobi, saad 100% raha tagasi.

Dr Simeonsi dieet on paljude tuntud inimeste kaalulangetuse saladus. Vaata ka Monika Tuvi intervjuud 14 kg kaotamisest Buduaar telesaatele:

Artikkel ilmus esmakordselt Tiiu ajakirjas, juuni 2022

Kui soovid samuti dieedikonsultandi toel alustada oma teekonda saledama kehani, telli Dr Simeonsi dieedipakett SIIT