Eelmises artiklis rääkisime “Mis on seedeensüümid ja kuidas need on abiks kaalulangetajale?” Seekord avame ensüümide maailma veelgi, peatudes Enzymedica tootevalikul ja sellest, kuidas seedeensüüme õigesti tarbida, kui oled leidnud endale sobiva toote.

Vastuseid saad Dr Simeonsi dieedi konsultant Aire Kängsepa intervjuust Enzymedica seedeensüümide maaletooja ja toitumisnõustaja Ivar Leiteniga.

Kuidas peaksid inimesed teadma, millist toodet nad tegelikult vajavad?

Jah, tooteid on erinevaid ning proovin selgitada, miks see nii on. Kuna inimesed ja nende seedimised on väga erinevad, siis üks ja seesama toode ühtemoodi kõigile ei sobi. Et leida enda jaoks see õige, tuleb proovida erinevaid tooteid, mis võivad olla ka erineva tugevusastmega. Niiöelda „rusikareegel“ on see, et kui pole varem seedeensüümidega/fermentidega kokku puutunud, võiks alustada kõige leebetoimelisemast. Enzymedica seedeensüümide sarjas on vastavalt toimele jaotunud tooted kolme rühma. Eestis on neist praegu saadaval sellised valikud:

  • Leebetoimelised – Digest Basic;
  • Keskmise tugevusega – Digest+Live Bacteria ja Digest Spectrum;
  • Tugevatoimelised – Digest Gold.

Digest Basic, nagu ka inglisekeelne nimi „Basic“ ütleb, sisaldab põhilisi esmaseid seedeensüüme, mis suudavad lagundada süsivesikuid, valke ja rasvu, samuti kiudainetes olevat tselluloosi. Võib-olla on huvitav teada, et kehasiseselt me tselluloosi lagundavat ensüümi tsellulaas toota ei suudagi. Digest Basicu toode on mõeldud kasutamiseks kogu perele ja nö igapäevaste kergemate seedevaevuste korral.

Digest+Live Bacteria on keskmise tugevusega ja eriline selle poolest, et see on justkui kaks toodet ühes, sest lisaks 2-2,5 korda võimsamale ensüümisegule (võrreldes Digest Basicu koostisega) sisaldab see veel ka erinevaid piimahappabakterite tüvesid. Paljud võib-olla tunnevad piimhappebaktereid probiootikumide nime all. Miks ühel juhul nimetatakse neid nii ja teisel juhul naa, tuleneb sellest, et maailma erinevates regioonides kehtivad erinevad seadused, millega on reguleeritud toidu, toidulisandite ja ravimite valdkonnad. Piimhappebakterid on seedimise seisukohast väga tähtsad tegelased ja kui kehasisene mikrofloora on tõsiselt näiteks ravimite, eelkõige antibiootikumine, mõjul rikutud ja/või hävinenud, siis korras seedimine on sellega välistatud. Seda võib selgitada ka nii: pro-biootikum (jämedas tõlkes) „elu eest“ ja anti-biootikum „elu vastu“. Bakterid on elusorganismid ning antibiootikumid on loodud neid tapma, kahjuks hukkuvad „pahade“ hävitamisel ka „head“ bakterid. Digest+Live Bacteria toode on osutunud meie klientide lemmikuks – paljud on saanud abi kõhukinnisuse ja aeglase ainevahetuse korral, paljud on kasutanud seda kaalulangetamise toetuseks.

Digest Spectrum, mis on samuti keskmise tugevusega, on eelkõige mõeldud neile, kellel on näiteks peale piima- või saiatoodete söömist enesetunne halvemaks muutunud. See võib erinevatel inimestel väljenduda väga erinevalt. Seega, kui on kahtlus, et kõhumuresid valmistavad kindlad toiduained, siis oleks kõige õigem proovida just Digest Spectrumit. See aitab ka neid, kellel on välja kujunenud mõni toidutundlikkus või toidutalumatus (NB! Välja arvatud tsöliaakia!).

Digest Gold on Enzymedica lipulaev ja tõenäoliselt Eestis müüdavatest ensüümipreparaatidest kõige tugevamatoimelisem üldse, Digest Basicuga võrreldes lausa 4-4,5 korda võimsama ensüümikompleksiga. Sellele lisaks kuulub koostisesse ATP kompleks, mis lihtsalt seletatuna tähendab energia tootmise molekule. Selles tootes on ATP ülesandeks veel ka maomahla tekke soodustamine. Inimesed, kellel on madal maohappe tase ning söövad palju ja suures koguses liha, on sageli kogenud peale söömist raskustunnet, mis jääb kestma tundideks ja tundideks. Kuna liha seedimine toimub suures osas just maos ja see ei saa enne peensoolde liikuda, kui pole piisavalt seedunud, siis liha muudkui keerleb ja keerleb maos ringi ning ootab piisava koguse maohappe teket. Mõningatel juhtudel võib liha isegi enne roiskuma minna, kui seeduda jõuab. 

Teatavasti armastavad ameeriklased süüa just väga raskesti seeditavat ja palju töödeldud toitu nagu hamburgerid, friikartulid, veiseliha steigid jne. Ilmselt seetõttu on Enzymedica Digest Gold seal enimmüüdud ensüümipreparaat juba enam kui kümme aastat järjest ja samas ka paljude tervisevaldkonna ajakirjade ja organisatsioonide poolt mitmeid kordi kõrgelt auhinnatud.

Veel on meie toodete valikus olemas spetsiaaltooted laktoosi ehk piimasuhkru ja gluteeni ehk nisuvalgu talumatusega inimestele.

KASUTA ENZYMEDICA TOOTEID TELLIDES KAMPAANIAKOODI DIEET10 NING SAAD TELLIMUSELT 10% SOODUSTUST! Pane tähele, et sooduskoodi saad kasutada ka korduvalt ning see ei laiene juba allahinnatud toodetele ja raamatutele.

Kuidas peaks neid manustama, et saada maksimaalset tulemust?

Igal ajal, kaasa arvatud dieedi ja stabiliseerimise ajal, tuleb võtta seedeensüüme/fermente iga toidukorra eel. Ideaalis 2-10 minutit enne esimest ampsu. Kui see peaks vahest ununema, siis võib võtta ka söömise ajal või kuni pool tundi peale söömise lõpetamist. Siinkohal tuleb rõhutada, et seedeensüümid pole nagu ravimid või vitamiinid, mida võtta ainult hommikul. Seedeensüümid ehk fermendid peavad kindlasti toiduga kokku puutuma, muidu nad ei aktiveeru ega aita meil seedida. Kui on aga tegemist toidutundlikkuse, -talumatuse probleemiga, siis tuleb kindlasti ensüüme võtta enne esimest ampsu. Seda sellepärast, et kui probleeme tekitav toiduaine jõuab makku enne seda lagundavat seedeensüümi, võib olla juba hilja ning sümptomid ei pruugi jääda tulemata.

Seedeensüümi kapsleid võiks sisse võtta mõne lonksu veega, aga sobivad ka kõik muud vedelikud. 

Võiks jälgida ka seda, et kui dieedi ajal piisas väikese koguse toidu seedimiseks võib-olla kõige leebematoimelisest tootest ja ühest kapslist toidukorra kohta, siis suuremaid koguseid korraga süües ei pruugi sama skeemi kasutades enam saada sama tulemust. Seega peaks võtma kas tugevamatoimelise toote või võtma korraga rohkem kui ühe kapsli. Seedeensüüme pole võimalik üle doseerida ja mingit kahju nad ei tee. Need ei tekita sõltuvust ning kõhunääre e. pankreas ei muutu laisaks. Seetõttu võib neid tarbida pikka aega järjest, kasvõi elu lõpuni.

Kas on olemas erandeid, kellele seedeensüümid ei sobi või on vastunäidustatud?

“Selle mitme aasta jooksul, mil olen seedeensüümide turustamisega tegelenud, olen saanud infot tõesti mõne üksiku inimese kohta, kes väitsid, et seedeensüümide võtmine tekitas neile ebameeldivaid kogemusi. Niipalju võin öelda, et inimesed, kelle mao või soolestiku limaskest võib olla haavandiline, peaksid olema tarvitamise alguses ettevaatlikud ning pigem manustama kapsleid mitte enne söömist nagu eelpool soovitasin, vaid pigem just peale söömist, et ensüümid ei puutuks mao limaskestaga otseselt kokku. Osadel inimestel, kellel on kalduvus kõhukinnisusele, on väitnud, et alguses on kõht veelgi rohkem kinni jäänud kuid tavaliselt see möödub mõne päeva jooksul. Sellisel juhul peaks kindlasti rohkem puhast vett tarbima ja liikuma. Kui aga olukord ei parane, siis ilmselt see konkreetne toode lihtsalt ei sobi ja tuleb proovida teisi tooteid. Seega ühtegi vastunäidustust tootja poolt ei ole. Seedeensüüme/fermente võivad tarvitada ka need, kes peavad võtma ravimeid. Päris ühel ja samal ajahetkel ei soovita neid siiski koos võtta. Kui ravimit peab võtma tühja kõhuga, siis tuleks ravim võtta sisse vähemalt 0,5 tundi enne seedeensüümide võtmist ja sööma hakkamist.

Lapsed, alates 12 eluaastast võivad seedeensüüme tarvitada samades annustes nagu täiskasvanud. Kehtib ka toidutalumatuse toodete korral. Kui probleemiks on kapslite neelamine, siis võib kapsli avada ja segada sisu nii toidu kui joogi sisse, kuid need ei tohi olla liiga kuumad.”

Kas on olemas toite või toiduaineid, millega ei ole vaja seedeensüüme lisaks võtta?

„Tihti küsitakse, kas ensüüme on vaja võtta ka ainult võileiba või suppi süües. Vastus on kindel jah, sest kumbki söök ei sisalda toiduensüüme ning võileib, mis koosneb väga erinevatest toiduainegruppidest (süsivesikud, rasvad, valgud) on kehale väga raske seedida. Inimesed, kellele värske toore juur- ja puuvilja söömine raskusi ei valmista, võivad vabalt õuna või porgandit vahepalana närides seedeensüümid võtmata jätta. Sama kehtib ka Dr Simeonsi dieedi õunapäevade kohta.“

Mida on veel ensüümide tarvitamisel oluline silmas pidada?

„Kindlasti soovin inimestele rõhutada toidu mälumise tähtsust. Sellel lihtsal asjal on nii palju positiivseid tagajärgi. Esiteks saab väiksemast toidukogusest kõht täis ja ei teki ülesöömise riski. Teiseks, süljes on põhiline kogus süsivesikuid seedivaid kehasiseseid seedeensüüme. Selle tõestuseks on näiteks see, kui mäluda leiba ja mõne aja pärast tunnete, kuidas see suus järjest magusamaks muutub. Samuti saadavad suus olevad retseptorid signaale allapoole – makku, kõhunäärmele, sapipõide ja maksa selle kohta, milline toit on tulemas ja milliseid seedeensüüme on vaja hakata tootma. Kui sööme hästi kiiresti ja kugistades, siis see info jääb liiga väheseks ning seedeprobleemid on kiired tulema. Kolmandaks, mida väiksemad on toiduosakesed, mis makku jõuavad, seda kiiremini ja efektiivsemalt saavad nende seedimisega hakkama nii purgist juurde võetud seedeensüümid kui ka kehasisesed.”

Lisainfo Enzymedica seedeensüümide kohta leiad www.enzymedica.ee

Kui Sa tunned, et ei saa pidevas võitluses kehakaaluga hakkama, tahad parandada tervist ning soovid oma kehale anda uue hingamise, võta ühendust meie konsultantidega, kes aitavad Sul koos Dr Simeonsi dieediprogrammiga 40 päeva jooksul alandada kehakaalu 8-15kg.

Aire Kängsep
Dr Simeonsi dieedi konsultant ja toitumisnõustaja
+372 5303 84 88

Telli Dr Simeonsi dieedipakett siit