Kristiina: „Olen tänulik, et maovähendusoperatsioon polnud minu tee ja dieet aitas mul kaotada 69kg“

„Väärtustan kõike, mida õppisin sel teekonnal. Dr Simeonsi dieet polnud minu jaoks lihtsalt kaalulangetuse viis, vaid andis ka tööriistad, et õppida elama tervislikku ja täisväärtuslikku elu. Mul ei ole enam millegi taha peituda – sain aru, et kõik oleneb minust endast,“ sõnab 24-aastane Kristiina, kes tegi kahe aasta ja 6 dieediringi abil läbi täieliku elumuutuse ning kaalub nüüd 137kg asemel 68kg. Kardetud maovähendusoperatsioon jäigi ellu viimata.

Kogu elu veidi pontsakas

Lapsepõlvele mõeldes mäletab Kristiina, et oli aktiivne ja liikus palju. „Sellest hoolimata olen olnud alati turske. Ma ei mäleta hetke, kus oleksin ennast tundnud kõhnana. Tänu toitumisharjumustele ja elustiilile kaalunumber üha kasvas ja teismeikka jõudes kaalusin juba umbes 100kg.“

Tagantjärele mõeldes tunnistab naine, et näeb seost kaalumure tekkimisel ka koduse eluviisiga. „Ma ei saanud korrapäraste toidukordade kasvatust, vaid sõin siis, kui olin näljane ja kellaaeg ning toidukogus rolli ei mänginud. Kui tahtsin teist või kolmandat portsjoni, siis ka võtsin! See muutis mu igapäevaelu kindlasti kaootilisemaks, eks harjumused kanduvad üle erinevatesse eluvaldkondadesse.“ Püüdlikkus tervislikuma kehakaalu suunas viis katsetusteni erinevate dieetidega, mida sotsiaalmeedias ja ajakirjades soovitati, alustades ketogeensest dieedist kuni paastuni – miski aga ei sobinud selliselt, et oleks töötanud kauem kui paar nädalat.

Ülekaal mõjus tervisele

„Kui sain 22-aastaseks, siis tundsin, et mu tervis halveneb ja otsustasin arsti poole pöörduda. Seal pidin tõega silmitsi seisma, et mu kaalunumber on juba 137kg ning arsti selge sõnum oli, et kui ma kohe ei hakka paremini ja tervislikumalt elama, siis lõpetan diabeetikuna ja muude pikaajaliste terviseprobleemidega.“

Järgmise sammuna suunati Kristiina juba kirurgi jutule, et selgust saada, kas maovähendusoperatsioon on talle sobilik variant. „Tegin ühe konsultatsiooni, mille jooksul anti põhjalik ülevaade, mis on selle lahenduse pikaajalised mõjud. See oli minu jaoks üllatav, sest avalikult sellest palju ei räägita, milline on inimese igapäevane elu pärast operatsiooni läbimist. Minu unelm varises kokku, et olen nagu üks nendest TLC „My 600lbs Life“ osalejatest, kes käivad opil ja kõik mured kaovad.“

Kristiina andis endale lubaduse, et maovähendusoperatsioon jääb tagavaralahenduseks. „Otsustasin, et proovin enne 6 kuu jooksul läbi kõik muud alternatiivid, enne kui end lõigata ja igaveseks moondada lasen.“ Toitumis- ja liikumisharjumustes sisseviidud korrektuurid aitasid juba 3 kuuga kaotada 10kg. „Kahjuks teadsin, et ainult sellest mulle ei piisa, seega küsisin saatekirja dietoloogi juurde. Tema mulle Dr Simeonsi dieedi proovimist soovitaski.“

Suurte ootusteta teekonna algus

“Varasemad kogemused dieetidega ei loonud eriti suuri lootusi saabuvale edule, kuid juba esimese nädala lõpuks oli mu seisukoht muutunud, sest minu üllatuseks oli minu kaal langenud üle 4 kilo. Peale seda hakkasin endale päriselt teadvustama, et saan sellega hakkama.“ Kristiina esialgne lähenemine oli katsetada juhendis pakutud päevamenüüsid, ent sai kiirelt aru, et see päris hästi tema jaoks ei toimi. „Minu jaoks sai üsna kiirelt selgeks, miks mu varasemad dieedikatsetused läbi kukkusid – ma olen veidi laisk ja mõtlen üle. Proovisin mitut moodi, aga lõpuks otsustasin, et minu jaoks on parim lahendus süüa igapäevaselt täpselt sama menüü järgi. Noh, veidi nagu koer,“ lisab naerdes. Kõige olulisem on leida just endale sobilik lahendus. „Minu jaoks tõesti nii töötas, sest teadsin iga päev täpselt, mida ja millal süüa. Lemmikroaks muutus malmpotis tehtud ahjulillkapsas, suitsukanarind ja kirsstomatid. Lihtne teha, karpi panna ja tööle kaasa võtta.“

Kui 6 kuu möödudes Kristiina taas kirurgi vastuvõtule läks, selgus, et maovähendusoperatsioon pole üldse vajalik. „Olin selleks ajaks juba ligi 30kg kaotanud ning vereproovide ja ultraheli põhjal tervislik seisund oli hea, seega sündiski otsus omal käel jätkata.“

Dieedikonsultant kui kaasaelaja

Dieedi edukas läbimises mängib kindlasti rolli ka enda üksikasjadega kurssiviimine. „Alguses muidugi kõhklesin. Lugesin seda juhendit kolm korda ja kuna tahtsin kindel olla, et hooletusest milleski ei eksi, siis pidasin ka oma dieedikonsultant Eglega paar pikka vestlust.“

Kristiina sõnul oli konsultant alati toetav ja igati abivalmis ka kõige rumalamate küsimuste korral. „Pärast esimest dieediringi sai Eglest minu jaoks oluline ergutustüdruk. Kuna sain omal käel pigem hästi hakkama, siis võtsin ühendust, kui vajasin lisatuge või lihtsalt arengutega teda kursis hoida. Ma olen väga õnnelik, et programm on selliselt üles ehitatud, et toetav inimene on alati olemas. Paljude jaoks ongi see üks suur komistuskoht erinevate dieetide läbimisel.“

Hea näitena meenub Kristiinale reede hilisõhtune kõne konsultandile. „Käisin ühel veidi luhta läinud kohtingul ja enda lohutamiseks läksin hoogsal sammul R-Kioskisse. Kui olin juba hotdogi ära söönud, sain endaga pragada, et miks ma ometi nii tegin. Võtsin Eglele kõne ning ta ütles mulle kuldsed sõnad – „Kullakene, võta üks päev korraga. Täna libastusid, aga homme on uus päev ja alustad uuesti. Lõpuks see üks ebaõnnestumine muutub tähtsusetuks kõikide heade päevade keskel ja läheb lihtsalt meelest ära.“ Sellest oli tol hetkel nii palju abi. Tulevik on väga hea motivaator.“

Harjumused kohandusid dieediga

Enne Dr Simeonsi dieediga kaalulangetuse alustamist meeldis Kristiinale palju kõndida ja ujuda. „Need olid ühed vähesed spordialad, mida sain ka oma kõige raskemas kaalus teha. Kuna aktiivne sporditegemine dieedi ajal kõigi kaalulangetust ei soosi, siis pigem lähenesin mõõdukusega. Vähendasin ujumist ja enamasti kõndisin dieedi ajal 10 – 15 000 sammu päevas. Toimis minu jaoks väga hästi ja suutsin hoida energiataseme tasakaalus ning end mitte üle väsitada.“

Kiusatuste vältimiseks suhtus Kristiina ka ajaplaneerimisse rangusega. „Avastasin, et minu jaoks oli lihtsam dieedi ajal end ahvatlustega mitte kiusata ja sel perioodil erilisi plaane mitte teha, vaid pigem olla kindlates rutiinsetes raamides.“ Suureks abimeheks järje pidamisel oli Dr Simeonsi dieedi äpp. „See arvutas minu eest kaloraaži välja ja sain igapäevaselt hea ülevaate kaalulangusest ja protsessist tervikuna.“

Kaks aastat kestnud teekond kokku 6 dieediringiga aitas isikliku konsultandi toel Kristiinal saavutada normaalkaalu. Kaalunumber 137kg asemel naudib naine nüüd tervislikku elustiili ja 68kg kehakaalu.

Kaalunumbri hoidmine kukkus hästi välja

„Ma kartsin kaalulangetuse järgset stabiliseerimise osa kõige rohkem, kuigi see on vähem range. Muidugi on keeruline, kui on rohkem kiusatusi. Kuid olen väga tänulik selle kogemuse eest, sest ma sain väga hästi aru, millised toidud panevad minu kehakaalu tõusma ja millised langema. See aitas väga hästi kaalunumbril püsida +/- 1kg juures.“ Vajalikud teadmised aitasid ka targemalt toimida tavaelus, et tulemust säilitada.

„Olen väga õnnelik, et otsustasin üldse Dr Simeonsi dieeti proovida. Esimese dieediringi eel kaalusin umbes 125kg ja nüüd pärast kahte aastat ja 6 dieediringi kaalun 68kg. See tähendab, et olen kaotanud dieedi abil kokku üle 55kg.“ Kui lisada juurde ka dieedieelsed iseseisvad pingutused, siis kokku on Kristiina kaotanud lausa 69kg.

„Kui keegi oleks kaks aastat tagasi öelnud, et suudan seda saavutada, oleksin tema üle lihtsalt naernud. Olen ülimalt tänulik sellele dieediprogrammile ja konsultantidele, kes on andnud mulle võimaluse elada oma parimat elu!“

Kaalumuutus muutis ka elu

„Ma tunnen, et mu elu on nüüd rohkem struktureeritud. Dieet andis mulle kontrolli ja eemaldas otsustusvõimetuse. Olulise muutusena õppisin sööma kindlatel kellaaegadel.“ Uue harjumusena jäid päevakavasse ka hommikused jalutuskäigud. „Mulle meeldib väga kõndida, seega kui ühel hommikul, kui mul und ei olnud, otsustasin minna 30-minutilisele jalutuskäigule enne hommikusööki. See jäi minu igapäevarutiini ja ei suudaks selleta enam elada!“

Vastutus oma elu ja valikute eest muutis palju. „Kui aus olla, tunnen nüüd, et oskan õigesti ja tervislikult oma elu elada. Kui jõuad sinnamaani, kui tervislik toitumine ja liikumine lihtsalt on loomulik osa harjumustest, siis see kaalunumber ka enam ei tõuse.“ Ka perearstil oli hea meel näha, millise muutuse Kristiina läbi tegi. „Ütles, et seda ei juhtu just tihti, et saadab inimese kirurgi juurde ja poolteist aastat hiljem tullakse ilma opita üle 60kg kergemana tagasi.“

„Olen emotsionaalne sööja, seega muidugi on halvemaid päevi, kui oii, kuidas tahaks Hesburgerisse minna! Aga see on okei, kui suhtud sellesse kaine mõistusega ja sead endale vajalikud piirid.“

Kõigile, kes kaaluvad Dr Simeonsi dieedi proovimist, annab Kristiina kaasa samad soovitused, mis ka oma õele ja emale:

  1. Elu on liiga lühike, et mitte proovida!
    Sa elad iga päev valikuga – järgi proovides ei kaota sa midagi, kuid proovides võid võita kõike. Miks mitte siis näiteks 30 päevast loobuda, et proovida midagi, mis võib sulle anda uue elu? Ja kui see ebaõnnestub, mis siis? Aga mis siis, kui see ei ebaõnnestu? Kõik algab ühest sammust edasi ja valikust! Dr Simeonsi dieet on selle poolest hea, et aitab neid, kellel kaotada vaid paar kilo, mis peeglis ei meeldi ja ka neid, kelle ainuke alternatiiv on operatsioon.
  2. Dieet ei asenda tervislikku toitumist!
    Paljud inimesed võrdsustavad dieeti kui pikaajalist tervislikku toitumist. Tegelikkuses on need kaks täiesti erinevat asja ja dieeti tasub võtta kui piiritletud ajaga reeglistikust lähtuvat toitumist, mille eesmärk on kaalu langetamine. Seega ei ole mõtet mõelda dieedile kui elustiilile. See on lühiajaline tööriist, mida tuleb kasutada ettenähtud juhiste järgi kindla aja ja millele kindlasti peaks järgnema paarikuune taastumisperiood.
  3. Leia enda põhjus teekonnaks!
    Igaüks vajab motivaatorit, mis aitab kurssi paigas hoida. Eesmärk dieedi tegemiseks, suur või väike, tuleb paika panna, sest kui seda enda jaoks ei määratle, võib lõppeesmärk silmist kaduda. Minu jaoks oli see minu KMI indeks. Kui ma alustasin, oli see 47,5 (137 kg) ehk kolmanda astme rasvumine. Minu eesmärk oli saavutada oma pikkuse jaoks ideaalne kehamassiindeks 22,5 (68 kg). See hoidis mind kursil kaks aastat. Otsi üles, mis sind kõige rohkem motiveerib ja hoia seda silme ees – olgu selleks kleit, millesse soovid mahtuda, või kindel kaalueesmärk. See on edu võti.

Kui Kristiina lugu oli Sulle inspiratsiooniks ning soovid samuti alustada oma teekonda saledama kehani, telli Dr Simeonsi dieedipakett SIIT