II tüüpi diabeet on sage haigus täiskasvanutel, kusjuures u 80 – 90% kõikidest diabeetikutest on just II tüübi diabeetikud. Haigus ja sümptomid arenevad hiilivalt ning vähehaaval – kuid või aastaid. Kas II tüübi diabeetikute päästerõngaks on kaalulangetus, räägib Imelise Teaduse jaanuari ajakirjas Dr Simeonsi dieedi konsultant ja toitumisnõustaja Aire Kängsep.

Milline on seos II tüüpi diabeedi ja ülekaalu vahel?

II tüüpi diabeet on krooniline haigus, mis tekib tavaliselt ülekaalulistel inimestel 45+ vanuses. Kuigi järjest kasvav ülekaalulisuse probleem laste seas tõstab riski haigestuda nooremana. Haiguse kulg on aeglane, sest insuliini tootmine kõhunäärmest väheneb järk-järgult, mitte järsult nagu I tüüpi diabeedi puhul. Sageli avastatakse kõrge veresuhkrutase juhusliku vereanalüüsiga. Esmane ravi on dieet, kehakaalu kontroll ja füüsilise koormuse suurendamine. Kui vaatamata sellele püsib veresuhkur kõrge, lisatakse raviskeemi ravimid. Sageli on vajalik tarvitada ka vererõhku ja kolesterooli alandavaid ravimeid, et vähendada tüsistuste riski.

Kui suured on eestlaste kaaluprobleemid?

2018. aastal Tervise Arengu Instituudi tehtud uuringu põhjal on ligikaudu 51% eestlastest vanuses 16–64a ülekaalulised või rasvunud. Kümmekond aastat varem oli osakaal veel umbes 5% madalam, seega ajaga on probleem suurenenud ning seda ka lastel. Kaaluprobleem on suurem meeste hulgas, kellest 40% on ülekaalulised ning 21% rasvunud. Naiste puhul on tulemused mõnevõrra paremad, kuid siiski murettekitavad – numbrid on vastavalt 26% ja 18%.

Kuna ülekaal ja/või kõhupiirkonna rasvumine on oluline riskitegur II tüüpi diabeedi tekkel, siis riskivad ülekaalulised inimesed ka diabeeti haigestumisega.

Kas kaalulangetus aitab vabaneda II tüüpi diabeedist?

Kaalulangetus aitab oluliselt leevendada II tüüpi diabeedi sümptomeid. On ka palju juhtumeid, kus inimesed on kaalulangetuse abil II tüüpi diabeedist vabanenud. Ka Dr Simeonsi dieedi klientide hulgas on Lili, kes kaotas 22kg ja vabanes II tüübi diabeedi ravimitest. Selleks, et kõhunäärme seisundit hoida ja parandada, on vaja toitumisharjumused ühildada toitumisspetsialisti antud juhistega.

Kuidas saavutada normaalkaalu?

Kehakaalu langetamise korral sõltub lahendus olukorra tõsidusest. Väiksemate eesmärkide puhul õnnestub kaalu omal käel hõlpsalt kaotada toitumis- ja liikumisharjumuste korrigeerimisega. Kui on tarvis kaalu langetada suuremal määral, nt kui inimesel on juba ülekaal, tasub kindlasti pöörduda vastava spetsialisti või perearsti poole. Üheks võimaluseks on Dr Simeonsi dieet, mis on loodud just ülekaaluliste inimeste abistamiseks ning aitab tervist ohustamata kaotada 40 päevaga 8–15 kg. Kaalulangus toimub vaid varurasva arvelt ja sealjuures pole tulemuste saavutamiseks füüsiline koormus nõutav, seega on ka ideaalne lahendus neile, kes trenni teha ei armasta.

PS! Kui Sul on diabeet ning sooviksid algust teha Dr Simeonsi dieediga, siis palun teavita oma tervislikust seisundist ka personaalset dieedikonsultanti!

Allikas: ajakiri Imeline Teadus, jaanuar 2020

Kui Sa tunned, et ei saa pidevas võitluses kehakaaluga hakkama, tahad parandada tervist ning soovid oma kehale anda uue hingamise, võta ühendust meie konsultantidega, kes aitavad Sul koos Dr Simeonsi dieediprogrammiga 40 päeva jooksul alandada kehakaalu 8-15kg.

Aire Kängsep
Dr Simeonsi dieedi konsultant ja toitumisnõustaja
+372 5303 84 88

Telli Dr Simeonsi dieedipakett siit