Tervislik toitumine ei tähenda igavat toiduvalikut ja enda kiusamist maitsvatest roogadest loobumisega. Menüüd tuleb koostada tasakaalu silmas pidades, toitudes mitmekesiselt ja tagades kehale vajalikud toitained. Häid ja lihtsaid soovitusi jagab Dr Simeonsi dieedi peakonsultant Aire Kängsep, kes igapäevaselt tegeleb klientide nõustamisega kaalulangetamisel.

Ära muretse, süüa võid kõike

Pole supertoite, toitumiskavasid või muid imevahendeid, mis tooksid tervise või kaalulangetuse ilma ise panustamata. Lisaks tervislikule toitumisele on oluline ka eluviis tervikuna. Seetõttu pole tarvis toite liigitada kahjulikeks ja kasulikeks, kõik sõltub kogustest ja sagedusest.

Oluline on lähtuda sellest toitumine oleks tasakaalustatud, mõõdukas ja mitmekesine ning süüakse vastavalt vajadusele. Täpsem vajalik energiahulk sõltub vanusest, soost, eluviisist ja paljust muust. Keskmine päevane energiavajadus naistel on umbes 2000kcal ja meestel 2600kcal. Oma personaalse päevakaloraaži saad arvutada Tervise Arengu Instituudi energiasoovituse kalkulaatoriga.

Toidupüramiid ja taldrikureegel

Toidupüramiid on loodud selleks, et oleks tagatud nädalane toidugruppide tasakaalustatud toitumine ja taldrikureegel võimaldab lihtsalt planeerida igapäevast lõuna- ja õhtusööki. 

Eesti toidusoovituste kohaselt on toidupüramiidi põhigruppideks, millest igapäevaselt võiks midagi süüa: tärkliserikkad toidud (teraviljatooted ja kartul); puu- ja köögiviljad ning marjad; piim ja piimatooted; kala, linnuliha, muna, liha ja neist valmistatud tooted; toidurasvad, pähklid, seemned ja õliviljad. Põhigruppidesse ei kuulu nt maiustused, mida peaks sööma võimalikult vähe ja harva.

Taldrikureegli järgi peaks põhitoidukord koosnema pooles osas salatist või kuumtöödeldud köögiviljadest. Veerandi peaks moodustama kala või (linnu)liha ning viimase veerandi lisand – nt kartul, riis, tatar, makaronid.

Lihtsad soovitused tervislikumaks toitumiseks

  1. Valmista toitu ise värsketest toiduainetest, ainult nii saad kindel olla toidu kvaliteedis ja mida see täpselt sisaldab. Poolfabrikaate ja valmistoitu osta võimalikult harva 
  2. Söö vähemalt 500 grammi juur- ja köögivilju päevas, sealjuures proovi erinevaid vilju. Suurenda ka kaunviljade söömist
  3. Söö umbes 300 grammi puuvilju ja marju päevas, samuti too valikusse vaheldust
  4. Söö nädalas vähemalt kahel korral kala 
  5. Lihadest eelista linnuliha 
  6. Vähenda magusate ja soolaste näkside söömist 
  7. Joo umbes 8 klaasi puhast vett päevas 
  8. Praetaldriku täitmisel püüa alati järgida taldrikureeglit 
  9. Loe pakenditelt infot toidu kohta, et teha paremaid valikuid 
  10. Ära unusta aktiivse eluviisi olulisust, liigu iga päev vähemalt 30 minutit

Info põhineb Tervise Arengi Instituudi materjalidel.

Kui Sa tunned, et ei saa pidevas võitluses kehakaaluga hakkama, tahad parandada tervist ning soovid oma kehale anda uue hingamise, võta ühendust meie konsultantidega, kes aitavad Sul koos Dr Simeonsi dieediprogrammiga 40 päeva jooksul alandada kehakaalu 8-15kg.

Aire Kängsep
Dr Simeonsi dieedi konsultant ja toitumisnõustaja
+372 5303 84 88

Telli Dr Simeonsi dieedipakett siit